Pacjent umieszczany jest na stole wysuwanym z tomografu komputerowego. Powinien on leżeć komfortowo oraz nieruchomo, aby końcowy obraz nie uległ zniekształceniu.  Jeśli z powodu dolegliwości pacjent nie może leżeć nieruchomo powinien wcześniej powiadomić o tym lekarza i zażyć leki uspokajające lub inne, zmniejszające jego aktywność.

 

Przed badaniem warto:

 

- poinformować o rozpoznanej wcześniej alergii na środek kontrastowy lub reakcji uczuleniowej na leki

- przedstawić wyniki poprzednich badań

- poinformować o podejrzeniu ciąży (nie wolno wykonywać badania w pierwszym trymestrze – więcej informacji w zakładce „przeciwskazania do tomografii”)

- jeśli istnieje prawdopodobieństwo podawania kontrastu należy podać technikowi lub lekarzowi aktualny współczynnik GFR (współczynnik przesączania kłębuszkowego).

 

 

W czasie badania pacjent powinien zgłaszać lekarzowi lub technikowi wykonującemu badanie wszelkie nagłe dolegliwości, takie jak na przykład uczucie klaustrofobii lub złe samopoczucie w postaci duszności, nudności czy zawrotów głowy, które mogą wskazywać na reakcję alergiczną na podany wcześniej środek kontrastowy.

 

Niekiedy po wykonanym badaniu z użyciem środka kontrastowego może pojawić się kołatanie serca, metaliczny smak w ustach, swędzenie, zawroty głowy lub uczucie gorąca. Aby szybciej wydalić środek kontrastowy warto wypić około 2,5 litra wody mineralnej lub innych niesłodzonych napojów w przeciągu kolejnych 24 godzin.

 

W bardzo rzadkich przypadkach po badaniu z użyciem środka kontrastowego może pojawić się wysypka lub swędzenie oraz nudności – w takim przypadku wskazane jest jak najszybsze zgłoszenie tych objawów lekarzowi.

 

Badanie tomografem komputerowym w zależności od badanej części ciała trwa od 20 minut do 1,5 godziny. Ewentualne podanie kontrastu wydłuża czas badania.

 

tomografia_komputerowa_warszawa2

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą pod adresem www.akcemed.pl

 


od poniedziałku do czwartku w godz. 7:00 - 20:00
piątek w godz. 7:00 - 18:00